Ana Sayfa      Cilt Bakımı      Yüz Mezoterapisi
Cilt kırışıklığı nedir?
Kırışıklık cildin yaşlanmasının en belirgin ifadesidir. Yapısal açıdan kırışıklık, cildin normal kıvrımlarının (ifade kırışıklıkları) ve mikro-depresyon ağının kuvvetlenmesidir. Mikro-çizgiler zamanla derinleşirler. Kırışıklığın özel bir histolojik yapısı yoktur. Sadece derinin incelmesi ve gevşemesinin yapısal tanığıdır. Kırışıklıklar durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirgindirler. Şahsın yaşı, ırkı ve yaşam tarzı, yüz yapısına bağlıdır. Kırışıklığı artıran faktörler:
• Sigara
• Menapoz
• Yer çekimi
• Deri-kas gevşemesi...
Kırışıklığa karşı savaşmanın en etkin yolu cildin yaşlanmasına neden olan etkenlerle savaşmaktır.
Koruyucu Yöntemler
• Yaşam hijyeni: dengeli beslenme, düzenli uyku, alkolü azaltma, sigarayı bırakma vb....
• Gün ışığından korunma
• Menapoz tedavisi
• Kozmetik bakım
• Serbest radikal tedavisi
Mezoterapi, yararlı ürünleri doğrudan ilgili dokuların etrafına veren bir tıbbi tekniktir. Ufak dozlar halinde deri içi enjeksiyonlar yapılır. Dermis içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar.
Mezolift nedir?
Mesolift yüz, boyun, el ve dekolte cildinde erken yaşlanan dokuyu yeniden canlandıran ve tedavi eden, Fransa ve italya'da popüler olmuş, denenmiş ve test edilmiş bir metottur. Vücut mezoterapisinde kullanılan tabanca kullanılmadan, manuel olarak özenle hazırlanmış karışımların özel tekniklerle cilt içi-altına, yine özel ince iğneler ile enjekte edilmesi yöntemidir. Bu tedavi edici yöntem cerrahisiz, anestezisiz yüz gerginleştirme (face-lifting), kırışıkların azalması, doldurulması, kontur düzeltme, gevşekliğin azaltılması, leke tedavisi, yaşlanmayı geciktirme (anti-aging) gibi amaçlarla uzun yıllardır başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
Mezolift yararları nelerdir?
Cilt gerginliğini artırır Kırışıklıkları ve açık porları azaltır. Kollajen üretimini arttırır Hücre siklusunu hızlandırır Yaşlanmayı geciktirir.
Kullanılan Ürünler: Cilt metabolizmasını etkileyen çeşitli ürünlerden oluşmuş karışımlar kullanılır. 
Hyalüronik asit: İnsan bağ dokusu içinde çok miktarlarda bulunan doğal bir polimerdir. Suyu emerek şişer ve elastikiyet sağlar, kuruluğu giderir.
Vitaminler : Vitamin A epidermisin gelişimini kontrol eder ve yaşlanmayla dermisteki incelmeyi kısmen giderir. ; Vitamin E peroksidazlar tarafından hasara karşı dokuları koruyan bir antioksidandır ; vitamin C kollajen sentezini uyarır ve melanin üretimini yavaşlatır ; vitamin B cildin biyolojik dengesini sağlayan vazgeçilmezlerdendir ; vitamin K kanın mikrodolaşımını düzenler.
Amino asitler : Yaşlanma süresinde oluşan doku hasarını tamir eden ve yeniden yapan proteinlerin yapısal elemanlarıdır.
Mineral tuzları: Hücrelerin çeşitli biyolojik aktivitelerini uyararak, doku metabolizmasını düzenlerler.
Koenzimler: Enjekte edilen doku içindeki biyokimyasal reaksiyonları geliştirir ve doku tamir hızını artırır.
Nükleik asitler: Cilt proteinlerinin sentezini uyarırlar
Seansların şekli ve sıklığı: Şüphesiz cildin kıvamına, yaşa, kırışıklığın derecesine bağlı olmakla birlikte, mezoterapinin genel prensibine uymalıyız "Az, seyrek ve en uygun yere"… İlk ay, 3 veya 4 seans İkici ay, 15 günde 1 seans Üçüncü ay, 15 günde 1 seans Ayda 1 seans idame tedavi Paket programlar kişiye özel hazırlanmaktadır.
Dikkat edilecek hususlar: Meyve asitleri, glikolik asit yada retinoik asit içeren krem/ürünler tedavi sırasında irritan etkilerinden dolayı kullanılmamalıdır. Akne rosea, aşırı geniş damarlara sahip, uçuk, egzema, dermatit veya emzirme/hamile olan bireylere uygulanmamalıdır.
Klinik İzlenim: İlk beklenen etki "parıltılı, iyi yüz" etkisidir. Bu esasen tenin daha parlak ve kırmızı olmasına bağlıdır... İkinci etki "mezo-lifting, yani mezo-kaldırma" etkisidir. Her iğne etrafında çekilme ve cildin gerginleştiği duygusu yaratır. Üçüncü etki, kırışıklıkların "dolma" etkisidir. İlk seanslarda bu etki geçici olur. Bu susuzluktan kaynaklanır. Seans sayısı arttıkça dolma etkisi kalıcı olur.
Sonuç: Mezoterapi cildin yaşlanmasının ve kırışıklıkların mantıklı bir tedavisidir. Çünkü kolayca epidermis bariyerini geçerek az ama aktif ürünleri doğrudan deri içine bırakır. Kozmetolojide bu söz konusu değildir. Vitaminler fonksiyon yetersizliğini düzeltirler. Aminoasitler daha iyi protein yapısı oluştururlar. Mineraller orta tabaka iyon dengesini sağlarlar. Ko-enzimler biyokimyasal reaksiyonları aktive ederler. Nükleik asitler sentezi uyarırlar. Mezoterapi güneş ve sigaranın bozduğu cildin yaşlanmasını önlemek için harika bir yöntemdir.